ترخون یا تلخون گیاهی معطر از تیره کاسنی و خانواده سبزیجات خشک و بومی قاره آسیا است. این گیاه طبع گرم و خشک دارد و بسیار اشتهاآور است. از ترخون برای مصارف پزشکی نیز استفاده می‌شود؛ اما در ایران بیشتر در آشپزی و پخت‌و‌پز کاربرد دارد. شما می‌توانید از این سبزی خشک برای طعم دادن به مرغ، گوشت، ماهی، سوپ، کباب، انواع خورشت، سس سالاد و سرکه استفاده کنید. همچنین می‌توانید چای یا دمنوش آن را تهیه کنید و آن را گرم بنوشید. این نوشیدنی معطر باعث آرامش اعصاب، رفع خستگی و برطرف کننده افسردگی است. خرید آنلاین ترخون خشک به شما کمک می‌کند این گیاه مفید را به آسانی در دسترس داشته باشید و از آن برای تهیه انواع غذا و نوشیدنی مفید و خوش‌طعم استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر

ترخون گیاهی معطر است که یکی از چهار ماده عالی چاشنی در پخت و پز سنتی فرانسه است. این گیاه را به عنوان استراگون و گیاه اژدها نیز میشناسند

در حالی که بسیاری از افراد از گیاه ترخون در آشپزی استفاده میکنند، ولی شاید اکثر آنها از خصوصیات دارویی بی نظیر آن آگاه نباشند. این گیاه قرن هاست که توسط فرهنگ های بی شماری به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این ، این مکمل عالی برای هر رژیم غذایی است، زیرا سرشار از ویتامین ها ، پتاسیم و سایر مواد مغذی است که به اثبات رسیده فواید سلامتی را به همراه دارد. چه به غذاها به عنوان چاشنی اضافه شود و چه به عنوان یک مکمل مصرف شود، دلایل بسیار خوبی برای تهیه ترخون بخشی از یک رژیم غذایی کلی وجود دارد.

دو نوع ترخون وجود دارد؛

۱- ترخون فرانسوی که عطر و بوی قوی تری دارد و بیشتر برای آشپزی استفاده می شود.

۲- ترخون روسی که عطر و بوی ملایم ترین دارد و از آن برای تهیه چای و دمنوش ترخون، روغن ترخون و عرق ترخون استفاده می شود.

از ترخون تازه و خشک برای تهیه انواع شور و ترشیجات، سس سالاد، آش و سوپ ترخون، ترخون پلو، کوفته ترخون و عرق و شربت ترخون استفاده می شود.

طبع ترخون

پروژه های اخیر

نعنا خشک درویش

مرزه خشک درویش

گشنیز خشک درویش

شوید خشک درویش

تره خشک درویش
لوبیا چشم بلبلی درویش
فهرست