طبق اسناد بجای مانده در مصر باستان برای حفاظت بدن مومیایی از ریحان استفاده می کردند بنابراین تاریخ پیدایش این گیاه به حدود 4000  سال قبل می رسد.. در کشورهای همچون مالزی، ایران و مصر گیاه ریحان نماد عشق و دوستی است. هندیان نیز این گیاه را همچون یک محافظ قوی می پنداشتند و این گیاه را در کنار معابد می کاشتند.

اطلاعات بیشتر

ریحان گیاهی یک ساله است، که ارتفاع آن بین 15 تا 45 سانتی متر هست طول ریشه این گیاه نیز بین 10 تا 17 متر می باشد. ریشه این گیاه دارای انشعابات مختلفی است. دارای برگ های متقابلی است برگ های آن بیضی و نوک تیز می باشند. در بالای گیاه ریحان گلهای به رنگ بنفش و سفید وجود دارد رنگ های برگ های این گیاه غالباً سبز هست ولی در برخی نیز موارد نیز رنگ بنفش همراه با سبز می باشد. روش کاشت این گیاه مستقیم از طریق بذر صورت می‌گیرد. بطوری که بذر را در زمین آماده می پاشند (یا بصورت ردیفی آن را می کارند) سپس خاک نرمی روی آن ریخته و آبیاری می کنند و بعد از مدتی جوانه‌ می زند و رشد می‌کند.

می‌توان از ریحان خشک برای خنثی کردن سردی بسیاری از غذاهای ایرانی، انواع سالاد و ماست و خیار استفاده کرد. همچنین به‌خاطر بوی خوشایند و مطبوع خود مانند نعنا خشک، به عنوان ادویه، چاشنی غذا و تزئین آن کاربرد دارد. به‌علاوه می‌توانید از آن چای و دمنوش تهیه کنید.

پروژه های اخیر

نعنا خشک درویش

مرزه خشک درویش

گشنیز خشک درویش

شوید خشک درویش

سبزی آش درویش
جعفری خشک درویش
فهرست