زردچوبه گیاهی است از خانواده زنجبیل به ارتفاع حدود یک متر و نیم که دارای ساقه متورمی است. گلهای زردچوبه به صورت سنبله و به رنگ سبز مایل به زرد می‌باشد. زردچوبه در هندوستان و چین و نقاط حاره زمین می‌روید. (از کنار برگهای غلاف در قاعده ساقه ، شاخه‌ های کوچک و استوانه‌ ای شکل ضخیمی خارج می‌شود که به صورت مورب در زمین فرو رفته و هر یک ایجاد ریشه می‌کنند و مرتبا پایه‌ های جدیدی بوجود می‌آورند.) برای رویش نیز به محیط و آب و هوای مرطوب بارانی و دمای در حدود بیست _سی درجه سانتیگراد نیازمند است البته این گیاه در برخی مناطق بصورت خودرو وجود دارد.

اطلاعات بیشتر

قسمت مورد استفاده این گیاه ، ساقه زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین تمیز کرده و ریشه‌ های آنرا جدا می‌کنند و در آب جوش قرار می‌دهند و پس از تمیز کردن به مدت چند روز آنرا خشک می‌کنند. زردچوبه رنگ زرد یا خاکستری مایل به قهوه‌ای دارد بوی آن معطر و طعم آن تلخ است. پودر زردچوبه دارای عطر و طعم گرم و تلخ مانند فلفل سیاه است.

زردچوبه گیاهی با نام علمی Curcuma longa از گیاهان رده زنجبیل وارها «Liliopsida» است

زردچوبه گیاهی چند ساله و بومی هندوستان است. این گیاه در دمای 20 تا 30 درجه سانتی گراد در محیطی مرطوب و پر باران رشد میکند. ساقه های زیر زمینی (ریزوم ها) پس از جمع آوری در آب جوش ، جوشانده می شود. پس از خشک کردن ، پودر شده و به عنوان ادویه پرکاربرد وارد بازار مصرف می شود.

این فراورده گیاهی حاوی ترکیباتی کورکومینوئید می باشد که فعال ترین ترکیب آن کورکومین است که خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان بسیار قوی  دارد. این گیاه در کشورهای جنوب شرقی آسیا نیز رشد می کند. گیاه زردچوبه را میتوان به صورت گیاه تازه و یا پودر شده مصرف کرد

رنگ نوع مرغوب زردچوبه زرد مایل به نارنجی است. از این ادویه برای معطر و خوش رنگ کردن غذا استفاده می شود

پودر زردچوبه درویش میحصولی مرغوب و کاملا با کیفیت و دارای نشان استاندار است این در حالی است که برخی از انواع پودر زردچوبه موجود در بازار  ممکن است حاوی افزودنی های غیر قانونی مانند نشاسته گندم و رنگ های غیر مجاز و…. باشند که مصرف آنها موجب شکل گیری نشانه هایی نامطلوب در افراد مشود .

بنا به تجربه متخصصین پودر زردچوبه ای خوب است که رنگ زرد یکنواخت داشته باشد و از الک به راحتی رد شود و بوی نم و کهنگی ندهد و پ.در زرد چوبه درویش تمام این ویژگی ها را داراست .

زردچوبه ادویه‌ای است که شکل طبیعی آن تا حدودی شبیه زنجبیل است ولی وقتی به صورت پودر درمی آید، رنگ مشخصی که مخلوطی از زرد و نارنجی است پیدا می کند.

پروژه های اخیر

ارد گندم

فلفل قرمز درویش Copy

نمک یددار سزار Copy

نمک یددار سزار

پودر زردچوبه درویش Copy
پودر زردچوبه درویش
فهرست